
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 12 V |
| Length | 6 mm |
| Termination | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Height | 4.3 mm |
| Material | Polyamide |
| Packaging | Reel |
| Depth | 10 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Silver |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Current Rating | 50 mA |
| Max Current Rating | 50 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| ELV | Compliant |
| Actuator Length | 700 µm |
| Throw Configuration | SPST |
| Number of Positions | 2 |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Switch Function | OFF - (ON) |
| Illumination Type | Illuminated |
| Electrical Life | 100 kcycles |
| Operating Force | 1.57 N |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Termination Style | Solder Pin |
| Life (Cycles) | 100 kCycles |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
Stock: 2333
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15645
Ext.Price$0.15645
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15645 | $0.15645 |
| 10 | $0.14106 | $1.41060 |
| 25 | $0.13679 | $3.41975 |
| 50 | $0.13156 | $6.57800 |
| 100 | $0.12653 | $12.65300 |
| 300 | $0.12438 | $37.31400 |
| 500 | $0.12226 | $61.13000 |
| 1000 | $0.12226 | $122.26000 |
